POZNÁVEJ BUBLINKY

Bublinky. Nikdo z nás si neumí (a většina ani nechce) představit oslavy Nového roku bez láhve vychlazených bublin, nebo jak se u nás s oblibou říká „šáňa“ či “šampíčka”. Co přesně se ale pod tímto zlidovělým označením skrývá? Je to velmi široká škála šumivých vín, která jsou často mylně zaměňována právě se slavným šampaňským. Pojďme se společně podívat na další zajímavé (a cenově často dostupnější) bublinky světa jako je italské prosecco, španělská cava, český klasický sekt, francouzský crémant nebo třeba naturální pét-nat.

Miniseriál o všem šumivém

Všechny tyto bublinkové delikatesy si postupně představíme v našem novém miniseriálu „Poznávej bublinky“. Dali jsme si totiž za úkol ukázat vám, jak krásný a rozmanitý svět šumivých vín vlastně je. A že je pořád co objevovat. Věřte nám, sklenka dobrých bublinek dokáže zpestřit i ten nejvšednější den.

Náš seriál bude mít 8 dílů a pomůže vám zorientovat se ve stylech šumivých vín, nahlédnout do jejich tajů i zákonitostí jejich výroby. V dnešním díle si dáme jen obecný základ, příště už budeme poznávat konkrétní bublinky. Podíváme se na všemi milované a letní must-have pití - Prosecco. Víte, jaké jsou jeho typy a jak poznáte to nejlepší? Věnovat se budeme i novince - růžovému Proseccu. V díle věnovaném španělské Cavě se mimo jiné dozvíte, jak se šumivky rozdělují podle zbytkového cukru. V prosinci se zaměříme na vše důležité a zajímavé o klasických sektech, a to nejen o těch světových, ale i těch českých. A v příštím roce? Tam si počkejte na takové lahůdky, jako je přírodní pét-nat, francouzský crémant a hlavně samotné a jedinečné, pravé šampaňské.

A co tedy to šumivé víno vlastně je?

Šumivé víno (nebo také sekt) je produkt, který vzniká druhotnou fermentací vína nebo moštu. Bublinky v šumivém vínu vznikají přirozenou cestou, a to díky oxidu uhličitému, který vzniká během druhotného kvašení a nemá kam unikat. Kvašení může probíhat v zásadě dvěma způsoby. Levnější, rychlejší a celkově jednodušší cestou je výroba pomocí "tankové" metody známí také jako Charmat. O poznání náročnější na čas i náklady je potom tradiční neboli "klasická" metoda. Rozdíl mezi výslednými víny je pak naprosto zásadní.

Klasická metoda vs. Charmat

1.Tradiční metoda neboli Méthode traditionnelle je klasický způsob, kdy druhé kvašení probíhá v láhvi. Naplněná láhev se uloží hrdlem dolů a každý den je ručně nebo strojově otáčena, dokud se kvasinky neusadí v hrdle láhve. Pro odstranění kvasinek se využívá tzv. degorzáž = odstřelení kvasinek tak, aniž by víno opustilo láhev. Tato metoda je časově náročná, neboť víno musí takto zrát alespoň 9 měsíců. Nicméně pokud víno leží nějakou dobu na kvasničném kalu, zaručujeme mu tím delikátní chuť a vysokou kvalitu.

2. Kvašení v tanku neboli Charmatova metoda je cenově i časově velmi dostupná metoda výroby šumivého vína. V tzv. CK tanku, uzavřené nádrži s tlakem až 3 atmosféry, se dokončí druhotné kvašení, poté víno projde filtrací a pod tlakem je stáčeno do lahví. Tato metoda je typická především pro Prosecco nebo v Čechách tolik oblíbený Bohemia Sekt.

Šumivé NENÍ perlivé

Šumivé víno si můžete lehce splést s vínem perlivým. A na to pozor! Perlivé víno se od toho šumivého liší především tlakem obsaženého oxidu uhličitého. Perlivé víno je syceno podobně jako soda, jednoduchým přidáním CO2 (například Prosecco Frizzante). Vyrábí se často ze stolního vína, a podle toho potom může vypadat i vaše ne příliš veselé ráno. A jak nejlépe rozeznat šumivé a perlivé víno? Jednoduše - „šumivky“ jsou uzavřeny hřibovou, nejlépe korkovou zátkou zajištěnou drátěným košíčkem ( tzv. agrafou). Perlivá vína jsou naopak uzavřená korunkou či šroubovým uzávěrem, tzv. screw cup. A důvod? Perlivé víno má oproti šumivému výrazně nižší tlak (jen 1,5 baru), víno tak v láhvi udrží i klasický šroub.


Doporučujeme

První nakouknutí do světa bublinek je za námi, za dva týdny se budeme těšit na setkání ve slunné Itálii nad sklenkou svěžího Prosecca. Mezitím se poctivě věnujte samostudiu a nezapomeňte, že důležitá je hlavně praxe. Nakoukněte do naší nové sekce Sekt, Prosecco, Champagne, kde najdete mnoho šumivých dobrot nebo si vychutnejte tyto tři báječné láhve, které jsme pro vás na úvod vytipovali - suché Prosecco BIO, krásně harmonické rosé z Mikulovska nebo pravé Champagne od malého výrobce De Vilmont. 



Zpět na seznam novinek

VICOM spol. s r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, Sanderova 1366/26
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Chci
Degustaci
Košík
0 Kč
0 ks

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Potvrďte prosím svůj věk.

Bylo mi 18 a mohu vstoupit.

Ano