Chateau Mělník byl založen rodem Lobkowiczů v roce 1753. Legenda praví, že se o první výsadbu vinic zasloužila v 10. století Ludmila, dcera vládce pohanského kmene Pšovanů a manželka Bořivoje z rodu Přemyslovců.
V roce 1992 je majetek v rámci restitucí vrácen do rukou rodu Lobkowiczů. Tehdy sedmasedmdesátiletý restituent Otakar Lobkowicz převedl majetek na svého syna Jiřího Lobkowicze, který žije na zámku v Mělníce dosud. Jiří Lobkowicz obnovil tradici zámeckého vinařství a vlastní produkci.
Vinařství vlastní celkem 24 ha vinic s produkcí cca 60 000 lahví ročně. Víno je pěstováno na šesti viničních tratích, nacházejících se v Mělníku a jeho okolí. Vinice se jmenují Klamovka (Štěpánka), Městská (Na svini, Ludmila), Beřkovská (Josefka), Zdenčina (Cítov), Labská (Vehlovice) a Turbovická. Hlavní portfolio tvoří známková vína, z nichž nejznámější a tradiční je víno Ludmila, která se od konce 19. století stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzv. „kalamářů“.
Výroba vína probíhá přímo na mělnickém zámku. Rozloha sklepení je 1500 m2 a pochází z 11. a 14. století. Dělí se na 3 na sebe navazující sklepy.
Vinice sv. Ludmily byla jako první převedena do systému EKO zemědělství a postupně ji budou následovat i další vinice. Tento systém je sice náročnější na ochranu révy a v extrémních letech riskantní, ale má velmi pozitivní vliv na kvalitu půdy a révu, která pak vykazuje lepší vitalitu a hrozny vyšší kvalitu.
Pěstované odrůdy: Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink Rýnský, Chardonnay, Hibernal, Solaris, Moravský Muškát, Müller Thurgau, Malverina, Rulandské Modré, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Dornfelder.
Zajímavostí je, že i v dnešní době se vína lahvují ručně a to včetně zátkování i lepení etiket. Každá láhev je proto opravdový originál.