Přijela k nám Argentina

Argentina. Pátá největší vinařská země světa. A právě odtud k nám před pár dny dorazil kontejner plný skvělých vín.

Historie vinné Argentiny

Vinnou révu přivezl do Argentiny Juan Cedrón v 16. století ze Španělska a jejího pěstování se chopili kněží. Potřebovali ho totiž pro svaté mše. Rozvoj vín, vinic a odrůd zde nastal v 19. století, ale... Vína se tenkrát vyráběla spíše na kvantitu - rozumějte "kvalita minimální a kromě Argentinců je nikdo nechtěl". Na konci 20. století přišla konečně také kvalita a s ní i export a uznání.


Mendoza a San Juan

O nejznámější vinařské oblasti Argentiny jste určitě už slyšeli. Je jí Mendoza. Leží v podhůří And a s více než 250 000 ha vinohradů (celkem je jich v Argentině 400 000 ha) je nejdůležitějším pěstitelským i "vínně" obchodním regionem. V Mendoze najdeme oblast Lujan de Cuyo, odkud pochází vůbec první označení původu DOC (Denomination de Origen Controlada) v Americe. Druhým největším vinařským regionem v Argentině je San Juan. Vyrábí se zde nejen prémiová červená vína, ale také krásně aromatická bílá vína mezinárodních i lokálních odrůd.

Vinice v Mendoze se ukrývají pod vrcholky And

Malbec je top

Rádi byste ochutnali nejslavnější a nejtypičtější vinnou odrůdu z Argentiny? Dejte si Malbec (někdy se můžete setkat také s označením Cot Noir). Jeho rodištěm je sice francouzské Bordeaux (nebo Loire, kdo ví…), ale nový domov mu poskytla vysokomořská a stabilně teplá Argentina. A jaký Malbec vlastně je? Představte si intenzivní tmavě červenou barvu, ve vůni třešně, višně, jahody nebo švestky, v některých případech i vařené ovoce a marmeládu, na jazyku potom jemně sametovou, měkkou a sladkou chuť s příjemnými taniny. Malbec si výborně rozumí s hovězím masem, těstovinami a tvrdými vyzrálými sýry.

 

Proč Argentina?

Kdyby to stále nebylo jasné, tady je 5 klíčových argumentů, proč milovat vína z Argentiny:

1. Skvělý poměr cena/výkon.

2. Podepisuje se na nich dostatek slunce i čistá voda z And, kterou jsou zdejší vinice zavlažované.

3. Nehrozí jim žádné plísně ani škůdci - v podstatě se jedná o bioprodukci, i když třeba necertifikovanou.

4. Odborníci předpovídají argentinským vínům velkou budoucnost. Zapamatujte si např. i Torrontes. Bílou odrůdu, která dává krásně voňavá a chuťově bohatá vína s příjemnou kyselinkou.

5. S hovězím steakem nechutná nic tak skvěle jako argentinský Malbec.

 

Náš argentinský kontejner

A co jsme tedy přivezli? Nálož senzačních vín ze tří různých vinařství:

1. Velikán Las Moras z provincie San Juan - argentinské vinařství roku 2005 hospodaří na 407 ha vinic a produkuje vysoce kvalitní vína. Pěstování i výroba vín zde probíhá bez pesticidů i další zbytečné chemie. Ochutnat od nich můžete odrůdy jako Malbec, Tannat, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Viogner, Bonarda, Sauvignon Blanc a Chardonnay.


 

2. Butikové vinařství Zorzal - malé, moderní a naprosto nekonvenční vinařství bratří Michellini vyrábí krásná naturální vína za použití nejrůznějších starých i nových technologií. Jejich vinice se nachází opravdu vysoko, díky čemuž mohou fungovat v bio režimu - nehrozí jim zde žádné plísně ani nic podobného. Portfolio tvoří tři řady vín - základní TERROIR ÚNICO, vyšší GRAN TERROIREGGO vyrobená v betonových vejcích.


 

3. Rodinné vinařství Alfredo Roca - známe se s nimi už roky a moc rádi za nimi do městečka San Rafeal v Mendoze jezdíme. Již 4. generace rodiny Roca si zakládá jen na tom nejlepším - na nejlepších hroznech a nejlepších vínech, ve kterých se podle jejich vlastních slov zrcadlí elegance a styl. Je libo Merlot, Syrah nebo Pinot Noir? Vše v top kvalitě, vyrobeno s láskou k rodinné tradici i k vínu samotnému.


Nabídka produktů Výběr vín z Argentiny


Zpět na seznam novinek

Vicom s.r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, přístup z ulice Bubenské nábřeží
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.