Oslavte den milovníků sýra kvalitním vínem

Není snad typičtější gastronomická kombinace než víno a sýr. Tedy přesněji řečeno dobré víno a dobrý sýr. Proto není překvapující, že vedle významných dnů existuje i mezinárodní Den milovníků sýra, který přavidelně oslavujeme 20. ledna. U příležitosti tohoto gastronomického svátku bychom si mohli připomenout či se inspirovat, které sýry lahodí s konkrétním stylem vín a doporučit si vhodnou láhev právě k tomu našemu sýrovému favoritovi.

Vhodných kombinací může být mnoho, některé mohou být překvapivé či zdánlivě bizarní, nicméně platí jedno osvědčené pravidlo: Neuděláme chybu, pokud budeme společně konzumovat víno a sýr, které pochází ze stejného místa.

Takovým typickým příkladem může být například oblast Sancerre v údolí francouzské řeky Loiry. Vína odtud pocházející jsou vždy z odrůdy Sauvignon blanc, se kterou perfektně lahodí výraznější kozí sýry. Takovým je například Crottin de Chavignol – malý váleček sýra s pevným tělem a v chuti příjemně ořechovým projevem, který se v obci Chavignol na Loiře vyrábí již od 16. století.

Velmi populárním měkkým sýrem je například Camembert či Brie. Těmto jemným tučnějším sýrům lahodí bílá vína s dobrou kyselinkou, například plnější Riesling či svěží minerální Chardonnay. Pokud však preferujeme červené, zvolíme k těmto měkkým sýrům spíše lehčí víno, například šťavnatý Pinot noir. Chybu však neuděláme ani dobrým sektem, kterým může být například Crémant z Alsaska.

Milovník tvrdých sýrů typu Parmezán či Pecorino pravděpodobně ocení, pokud mu nabídneme spíše plnější červené víno. K těmto italským sýrům opět nejlépe zafungují italská vína, například z Toskánska. Takovým je víno jednoho z nejtypičtějších jmen v celém vinařském světě: Chianti, nicméně potěší třeba i bulharské víno.

Pomyslným dezertem může být chuťově výrazný sýr s modrou plísní jako je Roquefort, Gorgonzola, ale i česká Niva, které doplní sklenka opravdu sladkého vína. Může jím být například tuzemská Pálava, elegantní německý Riesling, u kterého vysoký zbytkový cukr úžasně usměrňuje pevná kyselina, ale skvěle zafunguje i Portské.


Nabídka produktů Den milovníků sýra


Zpět na seznam novinek

VICOM spol. s r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, Sanderova 1366/26
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Chci
Degustaci
Košík
0 Kč
0 ks

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Potvrďte prosím svůj věk.

Bylo mi 18 a mohu vstoupit.

Ano