O-CHUT-NAT PÉT-NAT

Možná už jste o pét-natech slyšeli, v poslední době totiž tato specifická vína zažívají svoji renesanci. Ale víte například, čím se liší od klasického šumivého vína? Možná bychom vám mohli malinko napovědět: pét-nat je zkratka francouzského pojmenování „pétillant-naturel“ = přírodně šumivé. Jedná se tedy o svěží jemně perlivé víno s naturálním štychem a decentním zakalením. 


ZA-ČÁ-TEK
Ale začněme od úplného začátku. Pét-nat je dost možná nejstarším šumivým vínem na světě. Vyrábělo se na jihovýchodě Francie už 100 let předtím, než se narodil Dom Pérignon – známý benediktinský mnich, který stál u zrodu šampaňského. 


VÝ-RO-BA
Vína se stále vyrábí starobylým postupem podle filozofie „nic nepřidáno, nic neodebráno“.  Ještě živé (rozkvašené) víno se zbytkovým cukrem se před ukončením kvašení stáčí do lahví, kvůli tlaku se uzavře korunkovým uzávěrem a nechá se dokvasit. Vzniklé bublinky jsou ve skutečnosti vedlejším produktem prvního kvašení. Výrobu pét-nat proto lze do určité míry přirovnat k loterii - nikdy přesně dopředu nevíte, jak bude výsledek vypadat. 


ROZ-DÍL
Takže jaký je ten rozdíl mezi vínem pét-nat a klasickým šumivým vínem? 1. Při výrobě šumivého vína se začíná už hotovým vínem a přidává se do něj přesné množství ingrediencí v podobě tirážního a expedičního likéru. 2. Pét-nat si žije v lahvi svým vlastním životem, a to od prvního do posledního okamžiku. Dalo by se také říct, že pét-nat je vlastně technologicky odlehčenou alternativou šumivých vín. Je důležité zmínit také přírodní stránku těchto vín – ta se totiž zpravidla neodkalují a jsou tak hodně naturální. 


ZKUS-TE
Jste připraveni ochutnat tenhle živý originál s puncem starobylosti? Co si budeme povídat, vína pét-nat nejsou pro každého. Ocení je především příznivci naturálních vín, kteří rádi zkouší nové věci. U nás můžete ochutnat hned čtyři pét-naty, dva Moraváky a dva Rakušáky: Chardonnay od Fučíka, Créme Kambrium z Dobré vinice, Raw White od Holzera a fungl nový Pét-nat od Buchmayera. Doporučujeme koupit minimálně dvě lahve, ať můžete porovnávat – bublinky, barvu a samozřejmě chuť.
Tak na-zdra-ví!


Nabídka produktů PÉT-NAT


Zpět na seznam novinek

Vicom s.r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, přístup z ulice Bubenské nábřeží
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.