Netradiční vinné odrůdy: Touriga Nacional

Pokud byste chtěli najít opravdu typicky portugalskou vinnou odrůdu, jistojistě by to byla Touriga Nacional. Nejčastěji se mísí s portským vínem, využití ale najde i při výrobě plných, bohatých a komplexníxh vín. Tato odrůda pochází ze severu odkud se rozšířila do celého Portugalska. Nejít můžete kousky s rustikálními a zemitými tóny až po lahve s elegantní a rafinovanou chutí. Víům v cuvée propůčuje intenzivní barvu, vůni a pikantní tříslovinku. Pokud jste milovníkem Primitiva či Syrahu, toto víno si nesmíte nechat ujít.

Touriga Nacional je odrůda, které se význemně daří v teplém klimatu, proto od ní můžete očekávat převážně hluboké a temné tóny. Ve vůni najdeme tóny ostružin, černého rybízu, švestek s intenzivní chutí bylin, lékořice a máty. Na patře mívá víno břidlicovou notu a také překvapivou fialkovou floralitu.

Jak to tak vypadá, Touriga Nacional je perfektní odrůda. Má dlouhý potenciál zrání, na vinici velmi dobře snáší horko a odolává plísním a bez něj by prostě nebylo dobrého portského. Nevýhodou jsou jeho malé výnosy. Jeden keř vinné révy vyprodukuje v průměru jen půl litru šťávy.

Párování s jídlem

Této odrůdě vyloženeně sluší tučnější jídla, která perfektně zkrotí výraznou tříslovinku a zvýrazní jeho mátovou svěžest. Vychutnejte si ho k typickým portugalským pochoutkám jako je grilovaná chobotnice nebo klasický portugalský sandwich Francesinha s vyuzeným masem. Skvěle doplní i hovězí Stroganoff nebo aromatické thajské hovězí s kokosovou rýží.

Kde ho najdeme?

Tourigu Nacional najdeme po celém Portugalsku. Předpokládá se, že původně p

ochází z údolí Dao nebo Douro - každý region tvrdí to své :).

Navzdory úspěchu v Portugalsku se Touriga Nacional prozatím pěstuje pouze v omezených oblastech mimo svou vlast, například v Kalifornii, Jižní Africe nebo v Austrálii. Pokud budou současné klimatické trendy pokračovat směrem k teplejším a sušším létům, pravděpodobně budeme po světě tuto odrůdu potkávat stále častěji.


Nabídka produktů Touriga Nacional


Zpět na seznam novinek

Vicom s.r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, přístup z ulice Bubenské nábřeží
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.