Netradiční vinné odrůdy: Nero d'Avola

Nero d'Avola, známé také jako Calabrese, je nejdůležitější a široce sázená odrůda červeného vína na Sicílii a v Kalábrii. Každý rok se na Sicílii vyprodukuje obrovské množství tohoto vína. Tmavá hroznová réva má pro Sicílii velký historický význam. Její  název se pojí s městem Avola na jihovýchodním pobřeží ostrova odkud tyto hrozny pocházejí. Nero d'Avola znamená „Černý z Avoly“, a odkazuje na výrazné tmavé zbarvení hroznů. Oblast Kalábrie si může na odrůdu nárokovat prostřednictvím synonyma Calabrese („Kalábrie“), ačkoli tento termín může být odvozen od Calaurisi, starodávného jména pro někoho z města Avola.

Po většinu 20. století se Nero d'Avola používalo především do cuvée a samotné jméno se na etiketách vín objevil velmi zřídka. Na přelomu 21. století se však bohatství hroznů značně změnilo a nyní běžně najdeme Nero d'Avola vyráběné jako odrůdové víno. Často je přirovnáván k Syrahu nebo Cabernetu, protože má rád podobné podmínky pěstování a vykazuje mnoho podobných vlastností.

V závislosti na výrobních metodách lze z Nero d'Avola vyrobit mohutné a tmavé víno, z dubových sudů, které je vhodné k archivaci. Najít můžete i mladá a svěží vína. Mladší vína mají švestkovou a šťavnatou chuť červeného ovoce, zatímco vyzrálejší vína nabízejí čokoládovou chuť s tóny malin a třešní.

Nero d'Avola má obvykle vysoké třísloviny, střední kyselinu a silné tělo. Může však být také velmi hladké a jemné, a to pokud se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách. Díky své velkorysé barvě se Nero d'Avola vyrábí i jako růžové víno.

Díky výrazné ovocnosti, robustní tříslovině a příjemné kyselince je Nero d’Avola skvělým vínem, které se hodí k bohatým masovým hodům. Oblíbený guláš, letní BBQ nebo hamburger bude skvělý společník. Pokud masu příliš neholdujete, vyzkoušejte třeba čočkové ragů na špagety.

Vyzkoušejte naše tipy ze sicilských vinařství Tola, Azienda Donnafugata nebo Cantine Volpi.
 


Nabídka produktů Nero d’Avola


Zpět na seznam novinek

Vicom s.r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, přístup z ulice Bubenské nábřeží
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.