Moravská vína: tradice, poctivost, um

Morava: Krásná zem, osázená vinohradem

Jižní Moravu si zamiloval snad každý, kdo ji někdy navštívil. Mírné kopečky, krásné vinice, vesnice s tradičními sklepními uličkami, pohostinní lidé… Pojďme se na ni podívat více zblízka, ať můžete příště se sklenkou v ruce oslňovat svými vinnými znalostmi. 

Vinařská oblast Morava se rozprostírá na území jižní a jihovýchodní Moravy, nachází se v ní 312 vinařských obcí, více než 1 100 viničních tratí, přes 18 tisíc pěstitelů a celková výměra vinic je něco přes 17 tisíc ha. Tipnete si na základě těchto čísel, kolik procent registrovaných českých vinic se zde nachází? Neuvěřitelných 96 %. Aby také ne, zdejší přírodní podmínky jsou pro pěstování vína ideální. Klima je chladnější, ale s dostatkem slunce pro správné vyzrávání hroznů. Moravská vína mají díky tomu požadovanou kyselinku, a  zároveň skvělou aromatiku. Pro zajímavost, vinařská oblast Morava se rozprostírá kolem 49. rovnoběžky, stejně jako jeden významný francouzský region – Alsasko. Morava je jedinečná také v tom, že zde hospodaří velké množství malých rodinných vinařství, která jsou úžasnou ukázkou tradice, pracovitosti, lásky k řemeslu i respektu k místním vyhlášeným viničním tratím.

Vinařská oblast Morava, to jsou čtyři podoblasti, z nichž každá má svá specifika (od podloží přes odrůdy až pod top vinaře a vinařské akce). Pojďme si stručně představit každou z nich:

1. Znojemská podoblast

- necelých 3 500 ha vinic, přes 90 vinařských obcí

- nejznámější vinařské obce: Znojmo, Šaldorf, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec, Tasovice, Těšetice, Lechovice, Borotice,…

- hlavní odrůdy: Veltlín zelený, Sauvignon, Ryzlink rýnský

- VOC Znojmo: první apelační systém v České republice

- námi prověřená vinařství: Dobrá vinice, Špalek, Thaya, Lahofer, Modrý sklep, Vajčner, Znovín Znojmo a další…

- zajímavosti: Znojemská vinařská stezka = nejdelší vinařská stezka u nás, spojuje 55 vinařských obcí a je dlouhá 165 km, nejstarší křížový sklep v Příměticích, výjimečná viniční trať Šobes, Loucký klášter (Muzeum vinařství a bednářství)

Viniční trať Šobes

 

2. Mikulovská podoblast

- cca 4 800 ha vinic, přes 30 vinařských obcí

- nejznámější vinařské obce: Mikulov, Lednice, Valtice, Sedlec, Dolní Dunajovice, Pavlov, Perná, Dolní a Horní Věstonice, Novosedly, Brod nad Dyjí,…

- hlavní odrůdy: Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Sauvignon, Pálava

- námi prověřená vinařství: Mikrosvín, Sonberk, Volařík, Gotberg, Fučík, Filip Mlýnek, Kadrnka, Gala, Reisten, Moravíno, Vican, Cibulka, Tanzberg, Michlovský, Vilavín, Nové vinařství atd.

- zajímavosti: první zmínky o vinohradnictví na našem území pochází z okolí Pálavy, Valtice = celoročně otevřená degustační expozice Národní soutěže vín Salon vín České republiky + nejstarší vinařská škola, Lednicko-Valtický areál (od roku 1996 zapsaný na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO), Pálavské vrchy, Šlechtitelská stanice vinařská v Perné,

Perná - trať Železná

 

3. Velkopavlovická podoblast

- cca 5 200 ha vinic, přes 75 vinařských obcí

- nejznámější vinařské obce: Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Vrbice, Hustopeče, Kobylí, Čejkovice, Zaječí, Rakvice,…

- hlavní odrůdy: Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Tramín červený, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský

- VOC Modré Hory: první apelační systém u nás, který je založený na červených odrůdách (Svatovavřinecké, Frankovka a Modrý Portugal)

- námi prověření vinaři: Kubík, František a Hana Mádlovi, Vinařství Václav, Stávek, Škrobák, Juřeník a Ždárský 

- zajímavosti: srdce červených vín na Moravě, nejteplejší a nejslunnější oblast, Čejkovice: gotická tvrz a rozsáhlá sklepení vybudovaná ve 30. letech 13. století řádem templářských rytířů

Velké Bílovice

 

4. Slovácká podoblast

- přes 4 400 ha vinic, přes 115 vinařských obcí

- nejznámější vinařské obce: Kyjov, Mutěnice, Čejkovice, Bzenec, Polešovice, Hovorany, Čejč, Strážnice, Blatnice pod Svatým Antonínkem, Svatobořice-Mistřín, Uherské Hradiště,...

- hlavní odrůdy: Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Muškát moravský, Frankovka, Zweigeltrebe

- námi prověření vinaři: Dog in Dock, Šalša, Mokruša, Čapka

- zajímavosti: Výzkumná vinařská stanice v Mutěnicích, kraj lidových zvyků, písní, krojů a veselic, Bzenecká lipka = značka vína registrovaná v roce 1931 je typická vůní po lipovém květu, Petrov s chráněnou lokalitou zajímavých vinných sklepů zvanou "Plže"

Vinné sklepy Plže



Zpět na seznam novinek

VICOM spol. s r.o., IČ: 49616285

Centrála

Přístav Holešovice východ, Jankovcova 6
Praha 7, Sanderova 1366/26
Tel.: 224 816 232, GSM: +420 603 141 702, GSM: +420 731 448 308
E-mail: info@vicom-vino.cz

Vicom víno na Facebooku Vicom víno na Instagramu Osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Chci
Degustaci
Košík
0 Kč
1 ks

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Potvrďte prosím svůj věk.

Bylo mi 18 a mohu vstoupit.

Ano